„Zaufanie buduje się latami, a stracić można w jednej chwili”
W 2020 roku, za sprawą pandemii COVID-19, świat zmienił się nie do poznania. W jednej chwili przewartościowane zostały podstawowe ludzkie potrzeby. Jedną z nich jest potrzeba przemieszczania się, która – w różnych formach – towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Za sprawą nowego zagrożenia zaczęliśmy zwracać szczególną uwagę na kwestie wcześniej marginalizowane – takie jak np. standardy sanitarne czy ryzyko zarażenia się w miejscach publicznych, w tym w transporcie zbiorowym. Doprowadziło to do rewolucji w dotychczasowych przyzwyczajeniach. Jak zmieniły się zachowania pasażerów w czasie pandemii COVID-19?
Mamy niezmierną przyjemność oddać w Państwa ręce raport – analizę zachowań komunikacyjnych użytkowników transportu publicznego w Polsce w czasie pandemii COVID-19. Opracowanie to jest zwieńczeniem przeprowadzonych przez nas badań, obserwacji i wywiadów.
Dotychczas nie wystąpiła porównywalna sytuacja w zakresie restrykcji sanitarnych oraz ograniczeń w przemieszczaniu się i przebywaniu w miejscach publicznych. Trudno zatem mówić o możliwości porównawczego odnoszenia się do doświadczeń z wcześniejszych lat. Niewątpliwie mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu, która znajdzie swoje miejsce na kartach podręczników i artykułów z rozmaitych dziedzin. Każde z nich przyczyni się do poszerzania naszej wiedzy, dzięki czemu możliwe będzie wypracowywanie coraz lepszych mechanizmów, schematów i procedur reagowania, podejmowania decyzji, radzenia sobie z kryzysem. Wierzymy, że niniejszy raport jest jednym z takich opracowań.
Maciej Mikulski
Łukasz Łykowski
Artykuł, w którym wspólnie z Łukaszem pokrótce przedstawiamy wyniki naszych badań, można przeczytać w Biuletynie Komunikacji Miejskiej IGKM nr 160.
Nasz Raport opisały także Redakcje portali Transinfo.pl oraz Transport-Publiczny.pl. Zapraszamy do lektury!